Комплект за проследяване по контур Букви
Този продукт е безплатен.
Можете да изтеглите файловете в раздела
"прикачени файлове".
Този продукт е безплатен.
Можете да изтеглите файловете в раздела
"прикачени файлове".
Усвояването на символите на буквите е базово образователно умение, имащо огромно значение за самочувствието на детето в училище. Изучаването на печатните букви започва в предучилищна възраст, а често е и предлагано на детето като знание от родителите му в много по-ранен етап от развитието му. Насърчаването на децата да запомнят печатните букви е възможно почти навсякъде в градска среда – от съоръжения на детските площадки, през регистрационните номера на колите, до табелите на магазини и др.
Ръкописните букви се учат през първата половина на първи клас, като на децата се предоставя по приблизително една седмица за запаметяването на ръкописния вариант на вече запомнената печатна буква. Това често е свързано с трудности, а понякога и с леки „пропуски“ или съкращаване на „ченгелчетата“ им. Появява се объркване между сливането на буквите в думи (напр. как детето да съедини малките ръкописни букви „о“ с „т“ без в бързината да заприличат на „а“ с „т“). За възрастните разликите са ясни, но за децата често тънкостите са решаващи и дори малко невнимание в урока може да доведе до устойчиви потенциални грешки на по-късен етап.
В този период детето поставя и основите на краснописа си, който би трябвало да бъде усъвършенстван с години, но най-често бива „опростяван“. Причината за това е, че когато детето чуе/измисли изречението, което трябва да изпише, то автоматично започва да разчленява всеки от звуковете в него и да прави асоциация с неговата буква (едновременно с това трябва да съобразява и прилага вече изучените граматични особености и правила на писане). Тоест асоциацията на детето за символа на ръкописната буква (която е учило няколко месеца) трябва да стане по-силна от тази на печатната (която често си е припомняло двойно по-дълго). Не трябва да се подценява и стремежа на детето да пише бързо, за да не изостава от диктовка, да не загуби потока на мислите си или да не забрави какво е искало да си запише като бележка, докато продължава да слуша.
Поради тази причина на детето трябва да се предлагат колкото е възможно по-различни и интересни игри и пособия за свързване и заместване на печатните букви с ръкописни.
Комплектът за проследяване Букви е игра, с която детето тренира буквения гнозис, движенията на ръката при изписването на печатните и ръкописните букви, паметта и вниманието. Комплектът може да се използва по множество начини, които освен горепосочените, могат да развиват и фонологичното осъзнаване, пространствената ориентация, мисленето, въображението и математическите способности.
Играта съдържа дървени пъзели с размери 5х8 см. на печатните и ръкописни малки и големи букви, дървена пръчица за проследяване и кутия за по-прилежен прибран вид у дома, в училищната стая или в кабинета на специалиста.
Особено подходяща е за домашна употреба, детски градини и училища, логопедични кабинети, ресурсни учители и предучилищни педагози.
Варианти за игри :
Изготвил описанието: логопед Таня Коджабашева
Няма въпроси за този продукт, станете първи и задайте въпроса си.